Pasākumā piedalījās Azerbaidžānas Ārlietu ministrijas amatpersonas un Azerbaidžānā akreditēto diplomātisko pārstāvniecību vadītāji, kā arī Starptautiskās Sarkanā Krusta komitejas Azerbaidžānā delegācijas vadītāja Ariane Bauere.
Pasākuma galvenā diskusiju tēma bija veltīta ilggadējiem Azerbaidžānas bēgļiem, ķīlniekiem un pazudušajiem iedzīvotājiem.
Šajā sakarā jāatzīmē, ka nesenais karš, kura rezultātā Azerbaidžāna atguva savas Armēnijas okupētās teritorijas, atkal iekļāva starptautiskajā darba kārtībā jautājumu par pazudušo personu un ķīlnieku likteni.
Lieta tāda, ka kopš deviņdesmitajiem gadiem Armēnija agresijas laikā pret Azerbaidžānu ir plaši izmantojusi praksi, kas saistīta ar ķīlnieku sagrābšanu, gūstekņu turēšanu, vardarbību un Azerbaidžānas pilsoņu masveida iznīcināšanu.
Saskaņā ar Azerbaidžānas Valsts karagūstekņu, ķīlnieku un bezvēsts pazudušo komisijas datiem, šajā skaitā ir 3890 cilvēki, tostarp 719 civiliedzīvotāji, kuri konflikta rezultātā pazuduši bez vēsts.
Pārkāpjot starptautiskās tiesības, 267 civilie azerbaidžāņi tika sagūstīti par ķīlniekiem (tostarp 29 bērni, 98 sievietes un 112 vecāka gadagājuma cilvēki) un izvesti uz Armēniju. Azerbaidžānas centieni ar starptautisko organizāciju palīdzību bija veiksmīgi: 1102 civilie ķīlnieki pēc tam tika atbrīvoti no armēņu gūsta.
Ir svarīgi atzīmēt, ka Armēnija ar savu nelikumīgo rīcību nopietni pārkāpa attiecīgos 1949. gada Ženēvas konvencijas noteikumus par attieksmi pret karagūstekņiem un civiliedzīvotājiem kara laikā, kā arī tās pirmo papildu protokolu.
Līdztekus starptautisko humanitāro tiesību normām jautājumi, kas saistīti ar bezvēsts pazudušajiem, tiek aplūkoti arī starptautiski aizsargājamu cilvēktiesību kontekstā, jo īpaši saistībā ar tiesībām uz aizsardzību pret patvaļīgu aizturēšanu, tiesībām uz taisnīgu tiesu ar visām tiesas garantijām, spīdzināšanas un citas nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas apiešanās aizliegums, piespiedu pazušanas aizliegums, brīvības atņemto personu tiesības un citi.
Fakti ir viennozīmīgi: bezvēsts pazudušie no Azerbaidžānas iedzīvotāju vidus ir pazudušas apstākļos, kas rada nopietnas bažas par viņu labklājību, it īpaši ņemot vērā plaši pazīstamās zvērības, ko konflikta laikā plaši praktizēja Armēnijas bruņotie spēki. Tāpat kā citi starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumi, nelikumīga aizturēšana, spīdzināšana un uzbrukumi aizturēto ķīlnieku un karagūstekņu cieņai un godam bija daļa no sistemātiskas azerbaidžāņu kolektīvās sodīšanas un diskriminācijas politikas.
Azerbaidžānas Republikas Valsts karagūstekņu, ķīlnieku un bezvēsts pazudušo komisija atklāja, ka, pārkāpjot starptautisko humanitāro tiesību normas, azerbaidžāņu ķīlnieki tika turēti nepanesamos apstākļos, kopā ar karagūstekņiem tika pārvietoti no vienas gūsta vietas uz citu. Tas tika darīts gan iepriekš okupētajās Azerbaidžānas teritorijās, gan Armēnijas teritorijā.
Komisija liecina, ka deviņdesmitajos gados Armēnijas bruņotie spēki masveidā iznīcināja azerbaidžāņu karagūstekņus un ķīlniekus. Daudzi ķīlnieki, tostarp bērni, sievietes un veci cilvēki, tika nežēlīgi nogalināti, daži nomira vēlāk armēņu gūstā spīdzināšanas, nepanesamu apstākļu un slimību rezultātā. Tā kā mirušo līķi netika nodoti Azerbaidžānai, šie cilvēki joprojām tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem.
Neskatoties uz vairākkārtējiem Valsts komisijas aicinājumiem, tikai pirms dažiem gadiem bija iespējams iegūt informāciju par 54 azerbaidžāņu karagūstekņiem un ķīlniekiem, tostarp par 6 sievietēm, kuras bija reģistrējusi Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja (SSKK) un kuras aizturēšanas vietās viņas dažādos laikos apmeklēja SSKK pārstāvji.
Ir satraucoši, ka Azerbaidžānā tika atgrieztas tikai 17 cilvēku mirstīgās atliekas no 54, no kuriem 12 tika aizturēti un pēc tam nogalināti Armēnijas teritorijā, bet lielākā daļa - Erevānā. Tiek ziņots, ka 33 cilvēki gāja bojā, bet viņu mirstīgās atliekas netika atdotas, un par četru cilvēku likteni vispār netiek ziņots. Galvenais informācijas avots par Armēnijas bruņoto spēku ķīlnieku sagrābšanu ir no armēņu gūsta atbrīvoto personu liecības.
Ņemot vērā daudzus šādus neapgāžamus faktus par ķīlnieku sagrābšanu, bija iespējams izsekot bezvēsts pazudušo liktenim, taču visi mēģinājumi viņus meklēt bija neveiksmīgi armēņu puses stingrās nostājas un faktu slēpšanas dēļ par pazudušajiem.
Vairāk nekā 25 gadus Armēnija nepilda savas starptautiskajās tiesībās noteiktās saistības veikt efektīvu izmeklēšanu par bezvēsts pazudušo cilvēku likteni. Tā vietā Armēnija noliedz savu atbildību par tās izraisīto agresiju un neskaitāmajām cilvēku ciešanām, slavē kara noziedzniekus un teroristus, kā arī sēj naida un azerbaidžānofobijas propagandu.
Kā zināms, viens no smagākajiem noziegumiem pret cilvēci tika izdarīts Azerbaidžānas pilsētā Hodžali. No 613 Hodžali pilsētas iedzīvotājiem, kurus nogalināja Armēnijas bruņotie spēki Hodžali okupācijas laikā, 63 bija nepilngadīgi un 106 sievietes. Astoņas ģimenes tika pilnībā iznīcinātas, 487 cilvēki tika ievainoti, tostarp 76 bērni. Pašlaik Valsts karagūstekņu, ķīlnieku un bezvēsts pazudušo komisija ir reģistrējuši 196 Hodžali pilsētas iedzīvotājus, tostarp 36 bērnus un 65 sievietes (dati uz 2021. gada 01. jūliju). Ir pierādījumi, ka 95 no 196 cilvēkiem, tostarp 16 bērnus un 22 sievietes, Armēnijas bruņotie spēki Hodžali sagrāba par ķīlniekiem.
Azerbaidžānas valdība ir veikusi nepieciešamos pasākumus valsts līmenī, lai noskaidrotu to cilvēku likteni, kuri konflikta rezultātā ir pazuduši bez vēsts. Regulāri atjaunināts precīzs bezvēsts pazudušo Azerbaidžānas pilsoņu saraksts tika nosūtīts Armēnijai ar SSKK starpniecību. Ir izveidota elektroniska datu bāze par azerbaidžāņiem, kuri pazuduši bez vēsts un atbrīvoti no gūsta.
Azerbaidžāna sadarbojas ar SSKK, lai savāktu DNS paraugus no bezvēsts pazudušo radiniekiem, kuri joprojām gaida ziņas par viņu atrašanās vietu. Šie paraugi tiks izmantoti mirstīgo atlieku identificēšanai, kas apglabātas masveida un nemarķētos kapos. Azerbaidžānas teritoriju atbrīvošana no Armēnijas okupācijas ļauj pabeigt centienus noskaidrot bezvēsts pazudušo cilvēku likteni un atvieglot gandrīz trīs gadu desmitus ilgo tūkstošiem Azerbaidžānas iedzīvotāju sāpju un nemiera. Azerbaidžāna jau ir sākusi identifikācijas procesu, sadarbībā ar SSKK veicot ekshumācijas darbus nemarķētās apbedījuma vietās.
Ņemot vērā lielo varbūtību, ka teritorijās, kas atbrīvotas no Azerbaidžānas okupācijas, pastāv masu kapi un nemarķēti apbedījumi, Valsts komisija vērsās attiecīgajās iestādēs, kas veic atjaunošanas darbus šajās teritorijās, lai tās pievērstu nepieciešamo modrību un nekavējoties informētu Komisiju, ja šādi apbedījumi tiktu atrasti, lai profesionāli veiktu mirstīgo atlieku ekshumāciju.
Jāpatur prātā arī tas, ka Armēnija ķīlnieku sagrābšanu praktizēja ne tikai deviņdesmito gadu sākumā, bet arī visā 26 gadus ilgajā pamiera laikā. 2014. gadā divus Azerbaidžānas civiliedzīvotājus, kuri apmeklēja savu radinieku kapus okupētajās zemēs (Dilgams Askerovs un Šahbazs Guļijevs), Armēnija sagūstīja un 6 gadus turēja kā ķīlniekus.
Armēnija noraidīja Azerbaidžānas piedāvājumu apmainīties ar visiem cilvēkiem, kas aizturēti saistībā ar konfliktu.
No 2020. gada 27. septembra un saskaņā ar pienākumiem, kas izriet no trīspusējās deklarācijas par karadarbības pārtraukšanu, kā arī starptautiskajām humanitārajām tiesībām un humānisma principiem, Azerbaidžāna no bijušās konflikta zonas izveda visus armēņu kaujiniekus, kuri padevās Azerbaidžānas bruņotajiem spēkiem, kā arī gados vecus armēņus, kas palika atbrīvotajās teritorijās.
Pret šiem cilvēkiem izturējās cieņpilni atbilstoši cilvēktiesībām, un viņiem tika nodrošinātas visas pirmās nepieciešamības lietas, piemēram, pārtika, ūdens un medicīniskā aprūpe. SSKK regulāri saņem informāciju par aizturētajiem armēņiem, kā arī tiek nodrošinātas SSKK pārstāvju vizītes. Armēņu ieslodzītajiem tika arī dota iespēja rakstīt vēstules, sūtīt video ziņas un piezvanīt saviem radiniekiem.
Pēc vienošanās pēc kara beigām 2020. gadā Azerbaidžāna atbrīvoja 107 aizturētos armēņus. Azerbaidžānas puse vienpusēji uzsāka un veica mirušo mirstīgo atlieku un vecāka gadagājuma civiliedzīvotāju atgriešanu, kas bija palikuši bez palīdzības un pārtikas no okupācijas atbrīvotajās teritorijās, jo Armēnija atteicās šādi rīkoties, cenšoties iegūt militāras priekšrocības no humanitārām darbībām.
Meklēšanas operāciju rezultātā, kas tika veiktas bijušajā karadarbības zonā ar mērķi savākt mirušo karavīru mirstīgās atliekas, tika atrasti vairāk nekā 1600 armēņu karavīru līķu un nodoti Armēnijas pusei. Saskaņā ar novembrī noslēgtā trīspusējā līguma saistībām Azerbaidžāna ir radījusi visus nepieciešamos apstākļus kritušo karavīru mirstīgo atlieku atrašanai.
Diemžēl Armēnija joprojām slēpj informāciju par azerbaidžāņus karagūstekņu, ķīlnieku atrašanās vietu un nogalināto mirstīgo atlieku atrašanās vietu, neskatoties uz desmitiem faktu, kas apstiprina viņu slepeno apbedīšanu un nolaupīšanu. Pēc pagājušā gada kara joprojām ir pazuduši septiņi Azerbaidžānas karavīri.
Starptautiskā līmenī Azerbaidžāna arī aktīvi pievērš pasaules sabiedrības uzmanību bezvēsts pazudušo un sagūstīto cilvēku problēmai. Azerbaidžāna ir viens no galvenajiem sponsoriem ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijai par bezvēsts pazudušajiem, kas tiek pieņemta reizi divos gados. Rezolūcijā norādīts, ka jautājums par bezvēsts pazudušajiem izsludinātajām personām joprojām negatīvi ietekmē centienus izbeigt konfliktus un rada lielas ciešanas viņu ģimenēm. Tāpat tiek uzsvērta nepieciešamība risināt šo svarīgo problēmu no humānisma un tiesiskuma viedokļa.
Atkārtoti apstiprinot ģimeņu tiesības uzzināt par to radinieku likteni, kuri bruņotu konfliktu laikā ir pazuduši bez vēsts, dokumentā tiek uzsvērts, ka ir svarīgi izbeigt nesodāmību par starptautisko humanitāro tiesību un cilvēktiesību pārkāpumiem attiecībā uz bezvēsts pazudušajiem. Tajā ir skaidri noteikta valstu atbildība nepieļaut cilvēku bezvēsts pazušanas parādību, efektīvi izmeklēt šādu gadījumu rašanās apstākļus un noskaidrot šādu cilvēku likteni.
Jāatgādina, ka Azerbaidžāna ir arī galvenais sponsors ANO komisijas par sieviešu stāvokli rezolūcijai “Par ķīlniekiem sagūstīto sieviešu un bērnu atbrīvošanu, tostarp pēc tam ieslodzītu bruņoto konfliktu laikā”, kurā visām bruņotos konfliktos iesaistītām pusēm tiek ieteikt novērst ķīlnieku sagrābšanu un cīnīties pret to. Starptautiskās tiesības saka, ka ķīlnieku sagrābšana un nelikumīga aizturēšana var izraisīt arī bezvēsts pazudušo personu skaita pieaugumu.
Armēnijas starptautiskajai atbildībai ir juridiskas sekas, tostarp pienākums nodrošināt atbilstošu kompensāciju, savukārt personām, kas atbildīgas par pārkāpumiem pret Azerbaidžānas pilsoņiem, kuri pazuduši bez vēsts saistībā ar konfliktu, ir jārēķinās ar kriminālvajāšanu vai citām sankcijām valsts un starptautiskā līmenī.
Azerbaidžānā ir uzsāktas tiesvedības, lai sauktu pie atbildības un sodītu šajās zvērībās vainīgās personas. Lai gan kriminālvajāšana un zaudējumu atlīdzināšana kalpo cietušo tiesību un interešu aizsardzībai un tiem jābūt neizbēgamām noziedzīgu nodarījumu sekām, tie ir arī svarīgs preventīvs rīks un viens no galvenajiem priekšnoteikumiem ceļā uz patiesu izlīgumu starp Azerbaidžānu un Armēniju.